EK Association

Európa Hagyományos Faszerkezetei

Az Európa hagyományos faszerkezetei – Traditional Wooden Constructions of Europe (TRAWCOE) program választott fő témája az európai kulturális örökség szerves részét képező és sok esetben pótolhatatlan műemlékekként nyilván tartott történeti faszerkezetek voltak. Az ácsszerkezetek kialakítása országonként eltérő, de nagyon sok hasonlóság fedezhető fel, részben a fának mint anyagnak közös műszaki paramétereiből adódóan, részben pedig a képzett ácsmesterek és velük a technológia sok évszázados vándorlásainak eredményeképp. Annak érdekében, hogy ezeknek a történeti szerkezeteknek a javításához és megőrzéséhez szükséges ácsmesterségbeli tudás fennmaradjon, ösztönöznünk kell az ácstanulókat, hogy tanulmányozzák a különböző regionális hagyományokat és gyakorlatot szerezzenek ezekben az építéstechnikákban is, úgy szerszámokkal, mint modern CAD programok segítségével. A gyakorlott és motivált ácsmesterek újabb generációjának ösztökélését segítendő egy építészekből, ácsokból, számítástechnikai szakemberekből és oktatókból álló team dolgozott együtt a TRAWCOE projekt keretében, hogy a résztvevő országok mindegyikéből kiválasszon és megkutasson egy-egy inspiráló példát a lehetőségként kínálkozó hagyományos faszerkezetek közül. A projekt részeként részletes épületfelmérések és kutatások valósultak meg a rendelkezésre álló történeti információk egybevetésére azzal a céllal, hogy egy innovatív oktatási segédanyag álljon össze, elsősorban a szakközépiskolai ácstanulók képzési szintjéhez igazodva (EQF 3-4 szint). Tartalma szerint az eszköz a kiválasztott szerkezetek 3D-s bejárható modelleit tartalmazza, az egyéni felfedezés és megismerés élményét adva egy informális oktatási kontextusban, szabadon elérhetően az interneten keresztül, egy egyszerű böngészőablak megnyitásával, CAD programok használata nélkül.

homepage

CO-ORDINATOR

EK Association, Budapest, Hungary

PARTNERS

GIP FCIP de Basse Normandie, Caen, France
Riga School of Arts and Crafts, Riga, Latvia
Cultural and Educational Intervention Center Doctum, Granada, Spain
Interactive Education Association, Bals, Romania
Professionsbois, Alençon, France
Woodnet, Wadhurst, United Kingdom
Tektum Architectural Office, Cluj Napoca
Studio Giuseppe Sarubbi, Napoli

SILENT PARTNERS

KEMÜ Gáspár András Vocational School, Kecskemét, Hungary (HU)
Lycée Pierre Simon de Laplace, Caen, France (FR)
Lycée Polyvalent Albert Sorel, Honfleur, France (FR)
Lycée général, technologique et professionnel des Andaines, La Ferté Macé, France (FR)
Liceul Teoretic “Petre Pandrea”, Bals, Romania (RO)
Plumpton College, Plumpton, United Kingdom (UK)